O autorze
(http://www.skrzynski.info.pl), lat 34, jest dziennikarzem, aktywistą i społecznikiem, rzecznikiem ds. osób niepełnosprawnych przy Prezydencie Wrocławia, współzałożycielem Fundacji W-skersi. Wykłada w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, jest autorem programów TV, m.in. „W-skersów” (autorska nazwa, która trafiła do j. polskiego), za który otrzymał Grand Prix w konkursie dziennikarskim „Oczy Otwarte”, organizowanym przez Integrację. Ponadto zdobył wyróżnienie PZMot za promowanie sportu żużlowego w mediach, a w 2012 r. - wyróżnienie w plebiscycie „Człowiek bez barier”. Porusza się na wózku z powodu postępującego zaniku mięśni. Skakał na bungee, latał szybowcem i paralaotnią. Uwielbia podróże i sport żużlowy; nurkuje.

Pasjonuje się sportem żużlowym, z łzą w oku obserwując mistrzostwo świata Tomasza Golloba i z podziwem przyglądając się rozwojowi kariery Jarosława Hampela. Obu wielokrotnie przepytywał w licznych wywiadach. Uwielbia podróże, najlepiej w uroczym towarzystwie – multikolorowość we Włoszech i tolerancję na ulicach Londynu, a także przestrzeń miejsc i ludzi – Wroclove, czyli stanu świadomości. Sposób poruszania i choroba nie przeszkadzają mu z "łapczywym chłonięciu życia i każdej chwili". Uważa, że szczęście ma kolor zielono-niebieski...

Tolerancja dla "inności innych ludzi"

wrocławska Mediateka, podczas Żywej Biblioteki
wrocławska Mediateka, podczas Żywej Biblioteki www.zywabiblioteka.pl
Wyjdą na ulice, przerwą wykład, krzykną o "białej sile". To, w różnej sile i liczbie, ale jednak incydenty: hasła, poglądy i działania które można tłumić - zgodnie z regułami prawa i demokracji. Żeby nie zawładnęły zdrowej przestrzeni. W tej z kolei warto zauważać i dostrzegać działania mierzące się z negatywnymi stereotypami, uczące tolerancji. We Wrocławiu przed tygodniem 8. raz odbyła się "Żywa Biblioteka". Przez dwa dni: w piątek i sobotę, każdy mógł przyjść do Mediateki, a tam - na 30 minut, wypożyczyć... Żywe Książki. W bogatym katalogu znalazły się obok siebie m.in.: Katolik, Protestant, Ateista, Muzułmanin i Żydówka, Osoba Czarnoskóra, Były Wzięzień, Gej, Lesbijka, Osoba na wózku i Osoba niewidoma. Liczba czytelników wyniosła bilsko 500 osób, które wyszły potem na ulicą z bardziej otwartymi umysłami.

Tak się już utarło, że "krew, pot i łzy", to temat, a pozytywne fakty już nieco mniej. Sprawa ugrupowań szerzących ideologię faszyzujące, czy komunistyczne mogą i powinny być ścigane i karane w naszym kraju. Niekoniecznie walczyć w ten sam sposób. Agresja rodzi agresję, nie mam wątpliwości. To ważne, ale warto nie pomijać inicjatyw i działań, które pokazują i uświadamiają, że świat może być wielobarwny pod względem poglądów, wyznań, orientacji i postaw. Mam wrażenie, gdyby częściej i samym lekarzom, i nam wszystkim przyświecała teza Hipokratesa: "Po pierwsze nie szkodzić" byłoby łatwiej i prościej.

Żywa Biblioteka - przeciw przemocy

Ta inicjatywa powstała w Danii przypadkiem, a nawet - jak mówią organizatorzy, "wypadkiem". W 1993 roku przyjaciel kilku młodych ludzi został napadnięty w Kopenhadze. Reakcją było założenie przez nich stowarzyszenia przeciw przemocy "Stop Volden". Chcieli w ten sposób zapobiegać objawom agresji, jednym z elementó kampanii był Żywa Biblioteka. W pierwszej, zorganizowanej podczas festiwalu Roskilde wzięło udział 75 Żywych Książek, m.in. Policjant, Polityk, Feminista, Grafficiarz, Kibic. Czytelnicy mieli się więc zmierzyć i ze stereotypami, i z własnymi uprzedzeniami. Trzydziestominutowe spotkanie inicjowało dialog między, czasem bardzo różnymi od siebie ludziom i budować zrozumienie dla ich inności.
W Polsce Żywa Biblioteka pojawiła się w marcu 2007 roku w Warszawie, a kilka miesięcy później we Wrocławiu, gdzie podczas dwudniowych, corocznych edycji - zdobyła już stałych Czytelników.


Pytani więc jesteśmy na różne tematy. O to, "czy na wózku można jeździć po schodach albo się całować?", ciekawili się najmłodsi, "skąd czerpać siłę, by codziennie mierzyć się z niepełnosprawnością?", indagowali starsi. Feministka, Gej, Katolik i Ateista, podczas "wypożyczeń", czyli rozmów tworzyli nie od razu akceptację, ale przede wszystkim zrozumienia i tolerancję do różności ludzi. Były Bezdomny opowiadał swoją historię, a Trzeźwiejący Alkoholik i Były Więzień przełamywali stereotypy, szczerze opowiadając o zagrożeniach.Celem projektu, organizowanego we Wrocławiu wspólnie z Mediateką, Domem Spotkań im. Angelusa Silesiusa, Stowarzyszeniem Diversja i miastem Wrocław, jest także zachęcić do zapoznania się z prawami człowieka. Przede wszystkim jednak budowanie świadomości istnienia stereotypów i uprzedzeń, a także wynikających z nich sterotypów.


Żywa Biblioteka we Wrocławiu rozpoczęła ostatni weekend czerwca. Wcześniej i w jej trakcie odbywały się także inne, odrębne wydarzenia. Indywidualne mistrzostwa Polski osób niewidomych i niedowidzących w bowlingu, a także akcja Fundacji Bene Facta "Stereotypożercy" na Stadionie Wrocław.


To jedne z dowodów na to, że obok siebie mogę funkcjonować różni ludzie. Problemem mogą być zbyt zamknięte, na "inność innych" głowy. Te, jeśli - w ramach stereotypizacji i konsekwencji, używają przemocy i głoszą poglądy i idee zabronione polskim prawem, należy tłumić dostępnymi środkami, w pozostałych przypadkach - dzięki projektom społecznym przekonywać, że każdy może być różny. Obok siebie mogą funkcjonować różne wiary i religie, gej, lesbijka, zdrowy i niewidomy, czarnoskóry i biały. Świat jest różny i kolorowy. Aberracja, wielopłaszczyznowych poglądów i postaw, już doprowadziła do tragicznych wydarzeń w historii. Oby, nigdy więcej!
Trwa ładowanie komentarzy...